reklama

O antikoncepcii inak

Je zaujímavé, aký je človek vynaliezavý čo sa týka antikoncepcie. Našli sa riešenia, zodpovedajúce svojou spoľahlivosťou, pohodlnosťou a praktickosťou človekovi konzumného typu - teda hormonálna antikoncepcia, či už vo forme perorálnej, určenej na zavádzanie, alebo transdermálnej. Zložitejšie to už majú ľudia, uznávajúci cirkevné stanovisko k antikoncepcii, ale aj tu si chytrosť poradila - vznikli tzv prírodné metódy, zohľadňujúce plodné a neplodné dni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)


Kto nechce hľadať pravdu, ten si určite vyberie. Vy ostatní však uvážte: Človek má možnosť prostredníctvom pôsobenia ducha skrze hypotalamus vedome ovplyvniť tvorbu hormónov a ich hladinu. Je ale prirodzené spôsobovať si vedome disharmóniu v zložení krvi? Človek ovládajúci svojho ducha natoľko, aby vedome pôsobil na to najdrahocennejšie, čo duch dostal k životu na zemi - teda hrubohmotné telo – by iste zámerne nespôsoboval disharmóniu v tomto dare tela. Metódy vedúce k zisteniu neplodných dní - či už výpočtom alebo vycítením sú síce tiež zaujímavé, ale pocit prirodzenosti ich použitia na vyhnutie sa počatiu nie je príliš opodstatnený. Čo môže komu pripadať prirodzeného na tom, že sa vynucuje pohlavná zdržanlivosť v období, keď telo ženy je prirodzene pripravené na počatie a s tým korešponduje aj prirodzená žiadosť tela a hladina príslušných hormónov?

Veď to vedie k nezdravému vynucovaniu žiadosti tela v práve stanovenú dobu a naopak, k vynútenej pohlavnej zdržanlivosti v inú dobu.

Hormonálna antikoncepcia pôsobí tak, že v podstate robí zmätok v hypotalame. Z toho je zrejmá jej škodlivosť. Kto si chce o tom urobiť podrobnejší obraz, nech sleduje niť myšlienok v nasledujúcom texte:

Pretože človek je bytosť duchovná, potrebuje k správnej spolupráci ducha a hustejšieho tela orgán, ktorý je na jednej strane schopný prijímať informácie z jemnej hmotnosti a prevádzať ich na hranicu telesného vnímania - a na strane druhej musí vedieť reagovať na zmeny látok hrubo hmotných, vyhodnocovať ich a regulovať ich hladiny pre udržanie harmónie - teda zdravého, prirodzeného stavu. Túto funkciu zabezpečuje hypotalamus a spomínanými látkami môžu byť napr. hormóny. Ak hovoríme o dospievaní a o správaní sa človeka v oblasti pohlavného života, budú nás zo všetkých hypotalmických regulačných hormónov zaujímať najviac gonadoliberíny - teda hormóny, ktoré sú krvou z hypotalamu transportované do predného laloku hypofýzy (= adenohypofýzy). Adenohypofýza, oslovená hypotalamom, produkuje gonadotropné hormóny (= folikulostimulačný hormón a luteinizačný hormón - obidva hormóny spôsobujú u ženy rast a dozrievanie folikulov a tvorbu pohlavných hormónov vo vaječníkoch. V mužských pohlavných žľazách luteinizačný hormón reguluje tvorbu testosterónu a folikulostimulačný hormón stimuluje spermatogenézu).

Do tohto prirodzeného deja zasahujú nízke dávky hormónov podávaných v hormonálnej antikoncepcii tak, že spôsobia dezorientáciu hypotalamu a hypofýzy. Aj napriek snahe minimalizovať dávky vlastnej estrogénnej a gestagénnej zložky a zníženia škodlivosti pre telo, je tu ešte škodlivosť pre dušu. Táto škodlivosť však neklesá ani so znižujúcou sa škodlivosťou pre telo, pretože je následkom zásahu do zloženia krvi!

Hormonálne prípravky používané ako antikoncepcia napodobňujú u ženy stav "trvalého tehotenstva", ktorý bol bežný u pravekých žien. Zaujímavé je si uvedomiť túto okolnosť a dať si ju do súvislosti so životným prostredím a stavom našej planéty v praveku.

Vtedajší ľudia zastávali vývojový stupeň zodpovedajúci sanquinickému temperamentu (dnes sa prejavujúcim v detskom veku). Dnes však Zem a my - jej obyvatelia žijeme v trochu inom rytme a tomu zodpovedá aj všeobecný temperament väčšiny dospelých obyvateľov.

Aby však v dnešnej dobe žil človek zdravo, zmysluplným životom, musí prežiť postupne všetky 4 druhy temperamentu. Každej zmene pritom zodpovedá zmena vyžarovania (zloženia) krvi. To znamená, že s temperamentom je úzko spätý prejav ľudského ducha skrze telo, ktorý sa v detskom veku správa podobne, ako v stave spánku tela. Nie je teda skrze vyžarovanie krvi ešte tak viazaný k hrubohmotnému telu a začína sa prejavovať až s nastupujúcou pohlavný silou v puberte. To je možné vďaka činnosti nadvesku mozgového (= šišinka = EPIPHISIS cerebri), ktorý produkuje hormón melatonín *). Melatonín je významným regulátorom cirkadiálnych rytmov (- tj napr striedanie bdenia a spánku, zmeny tel. teploty ...). Dnešné poznanie vedy predpokladá, že plynulému nástupu puberty (teda obdobia melancholického temperamentu) a rozvoju pohlavných orgánov napomáha práve melatonín.

Napriek tomu, že aj výrobcovia hormonálnej antikoncepcie deklarujú možné zmeny psychiky, nežiaduce a vedľajšie účinky, teší sa táto metóda veľkej popularite. Zástancovia tiež tvrdia, že: "je tým žene dávaná možnosť slobodne rozhodovať o svojom tele tak, ako môžu muži ...". Z pohľadu prírodných zákonov užívanie hormonálnej antikoncepcie síce nemá so slobodou nič spoločné, ale kto chce, ten si určite nájde svojim rozumom veľa dôvodov svedčiacich pre výhodnosť jej užívania. Aby si toto neskôr vybral, ako "menšie zlo".

Pritom neberie sa vôbec do úvahy to, čo je naozaj prirodzené pre ženskosť.

Je to smutné, ale dnes sa cudnosť (v zmysle cítenia a myslenia) a prirodzená túžba ženy - byť stelesnením vnútornej i vonkajšej čistoty - považuje všeobecne za prežitok. Podľa toho to aj vyzerá nielen vo vzťahoch intímnych, ale v spolužití spoločenskom.

Až keď nájdeme pravý obsah a rozmer duchovnej hodnoty života a všetky prežívania prestúpime čistou láskou, potom tiež konečne pochopíme hodnotu intímneho vzťahu. Potom sa už nebudeme pýtať, aká antikoncepcia je pre nás najpraktickejšia, najpohodlnejšia, najbezpečnejšia! Potom pre nás bude najintímnejšie telesné spojenie prirodzeným, len v čistote sa zachvievajúcim prežitím, neplynúcim z požiadavky pudovo predráždeného telesného aparátu. Takéto spojenie nájde si v dostatočných intervaloch vždy správny čas, kedy spomínané prostriedky nemusíme používať a napriek tomu nie je potrebné sa obávať následkov v podobe ešte, alebo naopak už nechceného tehotenstva.

Ján Stacho

Ján Stacho

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorý sa so svojimi postrehmi chce podeliť s inými. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu